مزایای استفاده از پمپ هوا آکواریوم

نحوه انتخاب پمپ هوای مناسب برای آکواریوم

به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی

کاربرد پمپ هوا آکواریوم

 پمپ هوا آکواریوم از تجهیزات الکتریکی است که هوا را از اتمسفر به داخل آکواریوم منتقل می‌ کند. همچنین می‌ تواند برای تامین انرژی دستگاه ‌هایی مانند فیلترهای اسفنجی، تزئینات حباب ‌دار و سنگ‌ های هوا استفاده شود. مانند سایر حیوانات، ماهی ها نیز برای نفس کشیدن به اکسیژن نیاز دارند. ماهی ها از اکسیژن محلول در آب برای تنفس استفاده می کنند. مشکل این است که آب حاوی اکسیژن آزاد محلول زیادی نیست. و سطح آب، فیتوپلانکتون یا گیاهان تنها منابع تبادل اکسیژن هستند.

اگر یک آکواریوم بیش از ظرفیت خود ماهی داشته باشد، به مقدار زیادی اکسیژن نیاز دارد. در این شرایط، اتصال پمپ هوا آکواریوم به مخزن ماهی ضروری است. حباب های تولید شده، سطح بزرگی را برای تبادل اکسیژن ایجاد می کنند. پمپ با افزایش حباب منجر به حرکت آب می شود که اکسیژن را برای تنفس ماهی های آکواریومی به آب می رساند. با استفاده از سنگ های هوا می توان بازده هوای ورودی به آکواریوم را به میزان قابل توجهی افزایش داد و ظاهر آکواریوم را بهبود بخشید. پمپ ها برای آکواریوم های آب شور و آب شیرین مناسب هستند.

بررسی کاربرد پمپ هوا در آکواریوم

بررسی کاربرد پمپ هوا در آکواریوم

مزایای استفاده از پمپ هوا آکواریوم

پمپ آکواریوم یک قطعه ضروری از تجهیزات نیست. اما فهرست گسترده ای از مزایایی را ارائه می دهد که مطمئنا هزینه اندک آن را توجیه می کند. از جمله افزایش تبادل اکسیژن، گردش آب بهتر، فیلتراسیون و زیبایی.

 

همزن سطحی و تبادل گاز 

دلیل اینکه هم زدن سطح آب برای سلامت آکواریوم شما بسیار مهم است این است که در سطح آب تبادل گاز انجام می شود. بدون این کار، اکسیژنی که روی سطح آب است نمی تواند راه خود را به داخل آب باز کند. و هر گونه دی اکسید کربن اضافی در آب نمی تواند از آن خارج شود. پمپ هوا جریان ثابت حباب ها و دی اکسید کربن را به سطح آب می راند و باعث حرکت آن می شود که امکان تبادل گاز را فراهم می کند.

اگر متوجه شدید که ماهی‌ در سطح آکواریوم شنا می ‌کند، به این معنی است که اکسیژن کافی در مخزن شما وجود ندارد. یک پمپ آکواریوم این مشکل را در عرض چند دقیقه برطرف می کند. اگر یک آکواریوم گیاهی دارید و برای سلامت گیاهان به آکواریوم خود دی اکسید کربن اضافه می کنید، بدیهی است که روشن گذاشتن پمپ در تمام روز ایده خوبی نیست. کاری که می توانید انجام دهید این است که پمپ هوا را در شب روشن کنید تا در مخزن اکسیژن رسانی اتفاق بیفتد. زیرا گیاهان در شب به اکسیژن نیاز دارند.

پمپ آکواریوم برای افزایش اکسیژن

 یکی از بزرگترین مزایای افزایش هم زدن سطحی آب، افزایش اکسیژن است. با این اوصاف، فقط هم زدن سطحی نیست که به آب آکواریوم شما اکسیژن می افزاید. استفاده از پمپ هوا آکواریوم با سنگ هوا هزاران حباب کوچک اکسیژن ایجاد می کند که مقادیر عظیمی از اکسیژن را مستقیما وارد آب مخزن شما می کند. اکسیژن برای همه موجودات زنده در آکواریوم شما از جمله ماهی ها، گیاهان و حتی باکتری های مفیدی که برای سلامت کلی اکوسیستم شما حیاتی هستند، ضروری و مفید است.

پمپ آکواریوم برای زیبایی

اگر تا به حال با نگاه به یک آکواریوم متوجه شده باشید که عالی به نظر می رسد. به احتمال زیاد، آکواریوم دارای نوعی تزئین پمپ هوا بوده که حباب هایی را در مخزن ایجاد می کند. نه تنها دیدن این حباب ها، جذاب و سرگرم کننده است، بلکه ماهی شما نیز از آنها لذت خواهد برد.

مزایای استفاده از پمپ هوا در آکواریوم

مزایای استفاده از پمپ هوا در آکواریوم

پمپ آکواریوم برای فیلترهای اسفنجی

یکی دیگر از دلایلی که پمپ های هوا وسیله ای عالی برای همه دارندگان آکواریوم هستند این است که به شما امکان استفاده از فیلترهای اسفنجی را می دهند. فیلترهای اسفنجی فوق ‌العاده ارزان، موثر و محل رشد باکتری ‌های مفید هستند.  فیلترهای اسفنجی فقط با یک پمپ هوا کار می کنند زیرا آنها موتور مخصوص به خود را ندارند. بنابراین برای هدایت آب از مخزن از طریق فیلترهای اسفنجی به نیروی رانش پمپ هوا به سمت بالا متکی هستند.

ایده آل برای تانک های قرنطینه 

در مورد مخازن قرنطینه، افزودن فوری باکتری های مفید از فیلترها تنها مزیت استفاده از پمپ هوا نیست. هنگام درمان بیماری ماهی، یکی از درمان ‌های تجویز شده این است که دما را به میزان قابل توجهی افزایش دهید تا به مبارزه با هر گونه عفونتی که ماهی شما را ناراحت می‌کند، کمک کند.

مشکل اینجاست که دمای آب بالاتر به معنای سطح اکسیژن پایین تر است. هنگام درمان یک ماهی ضعیف، باید مطمئن شوید که اکسیژن کافی برای بهبودی کامل آنها وجود دارد. اضافه کردن یک پمپ هوا آکواریوم به مخزن قرنطینه به شما این امکان را می دهد که دمای آب را برای مبارزه با عفونت افزایش دهید و در عین حال آب را خوب و اکسیژن دار نگه دارید.

نکاتی برای انتخاب پمپ هوا آکواریوم

یک قانون ساده برای انتخاب پمپ هوا آکواریوم با اندازه مناسب برای مخزن ماهی این است که باید حداقل 0.003 لیتر هوا در دقیقه به ازای هر گالن آب خروجی داشته باشد. به عنوان مثال، اگر یک مخزن ماهی 55 گالن دارید، برای اکسیژن رسانی مناسب به یک پمپ هوا نیاز دارید که خروجی هوای آن 1.8 لیتر در دقیقه باشد.

همچنین عوامل دیگری نیز در انتخاب پمپ هوای مناسب برای آکواریوم نقش دارند. دمای بالا می تواند میزان اکسیژن قابل حل در آب را کاهش دهد. برعکس، دمای پایین آکواریوم، میزان اکسیژنی که آب می تواند در خود نگه دارد را افزایش می دهد. اگر قصد دارید یک آکواریوم آب شور داشته باشید، باید پمپ هوای بزرگتری را در نظر بگیرید. حلالیت اکسیژن در آب شور در اکثر دماها 20 درصد کمتر از آب شیرین است. به همین دلیل شما به یک پمپ هوا نیاز دارید که خروجی بالاتری داشته باشد تا سطح اکسیژن محلول مشابهی را تولید کند.

از طرف دیگر تانک های گیاهی به هوادهی کمتری نیاز دارند و در برخی موارد ممکن است بخواهید به طور کلی از پمپ آکواریوم صرف نظر کنید. دلیل این امر این است که آکواریوم های گیاهی باید سطح CO2 بالایی داشته باشند. هنگامی که پمپ هوا را راه اندازی می کنید، CO2 از آب خارج می شود که می تواند برای رشد گیاه مضر باشد. اگر می‌خواهید پمپ هوا را برای آکواریوم گیاهی راه ‌اندازی کنید، پمپی را انتخاب کنید که خروجی کمتری دارد تا حرکت آب را به حداقل برساند.

نحوه انتخاب پمپ هوای مناسب برای آکواریوم

نحوه انتخاب پمپ هوای مناسب برای آکواریوم

مقالات و مطالب دیگر

آکواریوم

صادرات آکواریوم

صادرات آکواریوم صنعت آکواریوم به عنوان یکی از حوزه‌های صنایع کوچک و خرد است که می‌تواند به گسترش صادرات کشورها کمک کند. آکواریوم‌ها به عنوان یک

مقالات

خاک پرلیت

خاک پرلیت چیست؟ خاک پرلیت یکی از مواد خاکی است که از زمین به عنوان یک ماده افزودنی در باغبانی و کشاورزی استفاده می شود. این

سنگ هوا آکواریوم مدل R60CM
آکواریوم

سنگ هوا آکواریوم

سنگ هوا آکواریوم سنگ هوا یکی از اجزای مهم در آکواریوم ها است که برای تولید هوا و اکسیژن برای ماهیان زنده در آب استفاده می