معرفی انواع بیماری ها و دارو ماهی آکواریوم

داروی ماهی متیلن بلو

به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی

انواع دارو ماهی آکواریوم

علاقه مندانی که به درستی از آکواریوم خود مراقبت می کنند به ندرت با ماهی های بیمار مواجه می شوند. اما هیچ تضمینی وجود ندارد که هرگز مجبور نشوید از دارو ماهی آکواریوم برای درمان بیماری ماهی استفاده کنید. تقریبا می توان با حفظ ترکیب شیمیایی آب مناسب و کیفیت آب بکر، تغذیه و رژیم غذایی متنوع با غذاهای ماهی باکیفیت و فراهم کردن زیستگاه بهینه و مخزن مناسب ماهی از همه مشکلات سلامتی جلوگیری کرد.

دانستن نحوه پیشگیری از بیماری ها و همچنین توانایی تشخیص و آشنایی با انواع دارو ماهی آکواریوم و درمان مشکلات قبل از غیرقابل کنترل شدن، سال ها موفقیت و لذت از آکواریوم شما را تضمین می کند. به خواندن مقاله ادامه دهید تا یاد بگیرید چگونه ماهی خود را سالم نگه دارید. مشکلات را زود تشخیص دهید و بیماری های رایج ماهی را درمان کنید.

 

داروی ماهی برای درمان سفیدک

داروی آکواریوم سفیدک یا ایک برای درمان Ich که رایج ترین انگل آکواریومی است، استفاده می شود. بارزترین علامت آن لکه‌های سفید برجسته و کوچک روی بدن و باله‌ها است. با این حال تنفس سریع، مالیدن بدن به تزئینات یا سنگریزه و حرکت سریع در اطراف آکواریوم می‌تواند نشانه‌های اولیه عفونت باشد. محرک های رایج برای شروع بیماری، افت ناگهانی دما است. که به دلیل نقص بخاری یا اضافه کردن آب سرد در هنگام تعویض آب یا اضافه کردن ماهی های آلوده با آکواریوم ایجاد می شود.

این بیماری را می توان با نمک آکواریوم یا نمک بدون ید نیز درمان کرد. نمک علاوه بر از بین بردن انگل ها، با کاهش سموم آمونیاک و نیتریت در آکواریوم های آب شیرین به طور موثر استرس را کاهش می دهد و می تواند به تقویت سیستم ایمنی ماهی های آب شیرین کمک کند. برای درمان کلی Ich باید از نسبت 1 قاشق غذاخوری در هر 5 گالن آب استفاده شود.

دارو ماهی آکواریوم برای درمان سفیدک

دارو ماهی آکواریوم برای درمان سفیدک

درمان شپش ماهی

داروی آکواریوم دیمیلین به عنوان روشی موثر برای از بین بردن شپش ماهی استفاده می شود. شپش ماهی به راحتی قابل مشاهده است. ماهی های آلوده ممکن است به طور نامنظم شنا کنند یا بدن خود را به اجسام موجود در آکواریوم بمالند تا آنها را از بین ببرند. آرگولوس به بدن ماهی می چسبد و شروع به هضم بافت بدن آن می کند. عفونت های شدید آسیب رسان هستند و می توانند منجر به عفونت های باکتریایی ثانویه شوند. شپش ماهی را می توان با استفاده از موچین به صورت فیزیکی از بین برد، با این حال، آکواریوم برای از بین بردن تخم های شپش نیاز به محلول دیمیلین دارد.

 

درمان بیماری فلوک ماهی

ایمن ترین و موثرترین درمان برای فلوک، دارو ماهی آکواریوم پرازیکوانتل است. درمان آکواریوم با فرمالین نیز می تواند موثر باشد. فلوک ماهی گروهی از انگل ها هستند که به پوست و آبشش ماهی های آکواریومی حمله می کنند. آنها شروع به مکیدن خون و مایعات بدن می کنند و در نتیجه ماهی را ضعیف می کنند. علائم شامل از دست دادن رنگ، مشکل در تنفس، ترشح بیش از حد موکوس، بی حالی، باله های بسته یا پاره شده، آبشش های گشاد شده و لکه های خونی کوچک روی باله ها و بدن است.

 

درمان بیماری سوراخ شدن سر

داروی آکواریوم مترونیدازول برای درمان این بیماری موثر است. این بیماری بیشتر در دیسکس، اسکار، سیکلیدها مانند ماهی آنجل دیده می شود. اگرچه می تواند هر ماهی آب شیرین را آلوده کند. علائم معمولی آن وجود حفره در شقیقه و سر ماهی است. علامت دیگر مدفوع سفید و رشته ای است.

 

داروی ماهی برای درمان کیلودونلا

درمان های موثر برای این بیماری شامل استفاده از دارو ماهی آکواریوم فرمالدئید، متیلن بلو و آکریفلاوین است. این انگل تک یاخته ای علائمی مشابه بیماری ایک را ایجاد می کند. مانند تنفس سخت، نفس نفس زدن در سطح، بسته شدن باله ها، ترشح شدید مخاطی و مالیدن بدن روی اجسام در آکواریوم. شیوع این بیماری اغلب با کیفیت پایین آب همراه است. دیسکس و ماهی های جوان بیشتر مستعد ابتلا هستند، اما می تواند هر ماهی را آلوده کنند.

داروی ماهی متیلن بلو

داروی ماهی متیلن بلو

درمان کرم های نماتد

درمان های موثر برای این بیماری استفاده از دارو ماهی آکواریوم لوامیزول، مترونیدازول یا پرازیکوانتل است. علائم شایع آن عبارت است از خونریزی بدن، نفخ شکم یا برعکس، از بین رفتن ماهی با وجود اینکه خوب غذا می خورد، وجود کیست یا توده روی بدن، یا کرم واقعی که از مقعد ماهی بیرون آمده است. یکی دیگر از علائم مدفوع سفید است. مترونیدازول و پرازیکوانتل به ویژه هنگامی که با خیساندن مواد غذایی در آن استفاده شوند بیشتر موثر هستند. همچنین برای پیشگیری از عفونت های باکتریایی ثانویه، ممکن است آنتی بیوتیک هایی مانند اریترومایسین و نیتروفورازون نیز کمک کننده باشند.

 

درمان بیماری دم خوره

داروی ماهی الاکیت گرین و فرمالدئید درمان های مناسبی برای پوسیدگی باله نیستند. اگرچه ممکن است با از بین بردن هر گونه انگل پوستی که می تواند مشکل را تشدید کند، کمک کنند. اما علائم اصلی باقی خواهند ماند و نیاز به درمان هایی مانند فلوکاسول، پرمنگنات دیپ و آکریفلاوین دارند. عفونت های باکتریایی پوسیدگی باله و دم دومین بیماری شایع ماهیان آکواریومی پس از انگل ها هستند. آنها اغلب به دنبال هجوم انگل، ساییدگی یا آسیب فیزیکی در ماهی ها به وجود می آیند. اما می توانند در اثر مواجهه مزمن با کیفیت پایین آب پایین یا رژیم غذایی نامناسب ایجاد شوند.

داروی ماهی برای درمان اودینیم

بهترین درمان برای اودینیم استفاده از دارو ماهی آکواریوم آکریفلاوین است. اودینیم به عنوان بیماری مخملی یا ماهی مرجانی نیز شناخته می شود. گونه های مختلفی از این بیماری وجود دارد که به پوست و آبشش ماهی ها حمله می کند. علائم آن شامل وجود نقاط برجسته زرد رنگ روی بدن ماهی، ترشحات مخاطی شدید، باله های فشرده شده و تنفس سخت یا نفس نفس زدن در سطح آب است. متاسفانه، با مشاهده علائم، شانس نجات ماهی محدود می شود و مرگ و میر شدید ناشی از این بیماری غیر معمول نیست.

لازم به ذکر است که این داروی ماهی، آب را به رنگ سبز مایل به زرد تبدیل می کند. که برای مدت طولانی باقی می ماند. تغییرات آب و استفاده از کربن در فیلتر شما در نهایت آب را پاک می کند. سولفات مس نیز می تواند موثر باشد، اما به یاد داشته باشید که برای میگوها، حلزون ها و اکثر گیاهان زنده کشنده است.

معرفی انواع دارو برای درمان بیماری های ماهی

معرفی انواع دارو برای درمان بیماری های ماهی

مقالات و مطالب دیگر

آکواریوم

صادرات آکواریوم

صادرات آکواریوم صنعت آکواریوم به عنوان یکی از حوزه‌های صنایع کوچک و خرد است که می‌تواند به گسترش صادرات کشورها کمک کند. آکواریوم‌ها به عنوان یک

مقالات

خاک پرلیت

خاک پرلیت چیست؟ خاک پرلیت یکی از مواد خاکی است که از زمین به عنوان یک ماده افزودنی در باغبانی و کشاورزی استفاده می شود. این

سنگ هوا آکواریوم مدل R60CM
آکواریوم

سنگ هوا آکواریوم

سنگ هوا آکواریوم سنگ هوا یکی از اجزای مهم در آکواریوم ها است که برای تولید هوا و اکسیژن برای ماهیان زنده در آب استفاده می