معرفی انواع فیلتر آب آکواریوم

به اشتراک گذاشتن در شبکه های اجتماعی

کاربرد فیلتر آب آکواریوم

فیلتر آب آکواریوم اساسا آب را از زباله ها تمیز می کند. تجمع سمی نیترات و آمونیاک توسط فیلتر از بین می رود و آب هوادهی می شود تا ماهی ها بتوانند نفس بکشند. همانند همه موجودات زنده، حیوانات دریایی نیز مواد زائد تولید می کنند. این مواد زائد در نهایت به آمونیاک تجزیه می شوند که می توانند برای حیوانات دریایی بسیار سمی باشند. در طبیعت، اقیانوس به قدری بزرگ است که می تواند زباله ها را به غلظت های بسیار کم رقیق کند. با این حال، در محیط آکواریوم، مدت زیادی طول نمی کشد تا غلظت آمونیاک به سطوح بسیار سمی برسد.

در آکواریوم، ما از چیزی به نام «چرخه نیتروژن» و فیلتر آب آکواریوم استفاده می کنیم تا از افزایش بیش از حد آمونیاک در آب جلوگیری کنیم. آنها آمونیاک سمی را به سایر ترکیبات کم خطر تبدیل می کنند. خوشبختانه فیلترهای آکواریوم این امکان را در اختیار ما قرار داده است تا این فرآیند در آکواریوم ما انجام شود.

انواع مختلف فیلتر آکواریوم

فیلتر آکواریوم در انواع مختلفی وجود دارد. مانند فیلترهای خارجی، داخلی، فیلترهای شیمیایی، مکانیکی و حتی بیولوژیکی. بنابراین نوع فیلتری که انتخاب می کنید در نهایت باید بر اساس نیازهای ماهی و ترجیح شخصی شما باشد.

  • فیلتراسیون شیمیایی: این نوع فیلتراسیون، مواد زائد (پروتئین ها و مواد آلی) را قبل از اینکه فرصتی برای تجزیه شدن داشته باشند از آب خارج می کند. این مواد آنهایی هستند که با سایر فیلترهای مکانیکی قابل حذف نیستند. فیلتراسیون شیمیایی به نوعی فیلتراسیون مکانیکی در سطح مولکولی است.
  • فیلتراسیون بیولوژیکی: در این نوع فیلتراسیون، باکتری های مفید درون آب آکواریوم و یا محصولات مخصوصی که این باکتری ها را به محیط آکواریوم اضافه می کنند فرآیند پاکسازی و فیلتر کردن آب را انجام می دهند.
  • فیلتراسیون مکانیکی: این نوع فیلتر آب آکواریوم با حذف یا صاف کردن ذرات جامد از آب کار می کند. متاسفانه، فیلتراسیون مکانیکی نمی تواند آمونیاک محلول را از آب حذف کند. با این حال، می تواند ذرات زباله جامد را قبل از تجزیه شدن به آمونیاک از بین ببرد. فیلترهای مکانیکی ذرات را با به دام انداختن فیزیکی، درون فیلتر نگه می دارند. ترکیب محیط داخل فیلتر به طور مستقیم با نوع و اندازه ذره ای که فیلتر می تواند حذف کند، مرتبط است.

فیلترهای ریز می توانند ذرات بسیار ریز را جذب کنند اما به راحتی مسدود می شوند و برای حفظ جریان خوب آب باید به طور مرتب تمیز شوند. فیلترهای درشت ذرات کمتری را جذب می کنند و کمتر مسدود می شوند. محیط فیلتر مکانیکی می تواند به شکل اسفنج، فوم یا حتی ماسه باشد.

 فیلتر آکواریوم هنگ آن

این فیلتر آب آکواریوم از جمله محبوب ترین و پرکاربردترین فیلترها است. آنها فیلتراسیون بیولوژیکی، شیمیایی و مکانیکی قوی را ارائه می دهند. به عنوان یک امتیاز اضافی، نگهداری و راه ‌اندازی آنها نیز آسان است که دلیل محبوبیت و استفاده رایج آنها را توضیح می ‌دهد. فیلترهای هنگ آن در ترکیب با سایر سیستم های فیلتراسیون می توانند به حفظ سلامت و زیبایی آکواریوم شما کمک کنند.

فیلتر آب آکواریوم

فیلتر آب آکواریوم

فیلتر آکواریوم جعبه ای

فیلتر آکواریوم جعبه ای که گاهی اوقات فیلترهای داخلی یا گوشه نامیده می شوند، به عنوان اولین گزینه فیلتر، برای آکواریوم های خانگی معتبر و شناخته شده هستند. این نوع فیلتر برای مخازن کوچکتر نیز عالی است. برخی از فیلترهای جعبه ای برای تولید جریان آب به پمپ و خطوط هوایی نیاز دارند.

 

فیلترهای سطلی

این فیلترهای قدرتمند برخلاف اکثر فیلترهایی که به آب اجازه عبور از خود را می دهند، از فشار برای عبور آب به داخل فیلتر استفاده می کنند. به دلیل قدرتی که دارند، برای آکواریوم‌های متوسط ​​تا بزرگ ایده‌آل هستند، اما به نظافت و نگهداری بیشتری نیاز دارند. این فیلترها برای مخازن 40 گالن یا بیشتر کاربرد دارند.

سیستم فیلتراسیون مناسب برای آکواریوم

سیستم فیلتراسیون مناسب برای آکواریوم

فیلترهای دیاتومیک

این فیلتر آب آکواریوم تخصصی برای حذف ذرات بسیار ریز طراحی شده است. این فیلترها ممکن است در شرایط خاصی که جلبک های دو اتمی مشکل ساز هستند، استفاده شوند. امروزه برخی از فیلترها به گونه ای ساخته می شوند که برای چنین مواقعی امکان قرار دادن فیلتر دیاتومیک را فراهم کنند.

 

فیلترهای بستر سیال

یک فیلتر آکواریوم جدید است که با استفاده از فیلتراسیون بیولوژیکی، از محیط هایی مانند شن و ماسه به عنوان محیط فیلتر استفاده می کنند. فرآیند فیلتراسیون در حالی انجام می شود که فیلتر آب را به داخل محیط آکواریوم پمپ می کند. این فیلترها که از نوع آویزان هستند، معمولا به خرید پمپ آب نیز نیاز دارند.

 

فیلتر آکواریوم اسفنجی

این فیلترها به عنوان اتصالات روی پمپ های آب و هوا عمل می کنند. فیلترهای اسفنجی یک وسیله ساده و مقرون به صرفه برای فیلتر کردن آب آکواریوم هستند. آنها فیلتراسیون مکانیکی را فراهم می کنند و می توانند به افزایش و رشد جمعیت باکتری های مفید در آکواریوم شما کمک کنند. بنابراین اکوسیستم آبی متعادل تری را ایجاد می کنند.

انواع سیستم فیلتراسیون برای آکواریوم

انواع سیستم فیلتراسیون برای آکواریوم

فیلترهای قطره ای

فیلتر آکواریوم قطره ای به آب اجازه می دهد تا آزادانه از مخزن خارج شود. همانطور که از نام آن پیداست، سرریز مکانیزمی است که به آب اجازه می دهد تا زمانی که به سطح معینی رسید از مخزن ماهی خارج شود. هنگامی که آب به وسیله سرریز از مخزن اصلی خارج می شود، جمع آوری یا به لوله تخلیه هدایت می شود. آنها به راحتی مسدود می شوند و در نتیجه نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند. اما برای مخازن آب شور می توانند فیلترهای موثری باشند.

فیلتر زیر شنی

فیلتر آب آکواریوم زیر شنی مانند فیلتر جعبه ای، مدت زیادی است که وجود دارد. این فیلتر با استفاده از نیروی پمپ هوا در زیر بستر آکواریوم قرار می گیرد تا آب را به همراه مواد زائد به درون خود بکشد. با این حال، عملکرد این فیلتر محدود است و بیشتر به فیلتراسیون بیولوژیکی کمک می کند. آنها جزء فیلترهای کم تعمیر با نگهداری راحت و آسان هستند.

انتخاب آکواریوم مناسب، سیستم تصفیه و فیلترهای مناسب کمی زمان می برد تا مشخص شود. این نیاز به تجربه و مقداری یادگیری در مورد نحوه عملکرد دنیای نگهداری ماهی و آکواریوم دارد. اما در نهایت متوجه خواهید شد که کدام فیلترها را با هم استفاده کنید و کدام سیستم های فیلتراسیون روی کدام مخزن بهتر کار می کنند و با هم ترکیب می شوند.

مقالات و مطالب دیگر

آکواریوم

صادرات آکواریوم

صادرات آکواریوم صنعت آکواریوم به عنوان یکی از حوزه‌های صنایع کوچک و خرد است که می‌تواند به گسترش صادرات کشورها کمک کند. آکواریوم‌ها به عنوان یک

مقالات

خاک پرلیت

خاک پرلیت چیست؟ خاک پرلیت یکی از مواد خاکی است که از زمین به عنوان یک ماده افزودنی در باغبانی و کشاورزی استفاده می شود. این

سنگ هوا آکواریوم مدل R60CM
آکواریوم

سنگ هوا آکواریوم

سنگ هوا آکواریوم سنگ هوا یکی از اجزای مهم در آکواریوم ها است که برای تولید هوا و اکسیژن برای ماهیان زنده در آب استفاده می